מה חדש בטכנולוגיה, בכל הנוגע למזון? חובבי הטכנולוגיה "מוצפים" כיום במקורות מידע וחדשות על פריצות דרך כאלה ואחרות, חידושים והמצאות מפתיעות. אז במה כדאי להתמקד? ובאופן מיוחד – היכן מוצאים חדשות על טכנולוגיה בהקשר מזון? מה גם ש"פודטק" הוא תחום מוכר פחות בציבור הרחב, אשר שומע בעיקר על חידושים בהייטק, סייבר ושאר ירקות – דברים שאולי פחות מעניינים את חובב האוכל הממוצע. אל דאגה – יש פתרון!

חדשנות במזון, במבט מקרוב

food technology או פודטק הוא הכינוי המקובל לשילוב טכנולוגיה בכל הנוגע למזון. תחום זה מתבטא באופן נרחב מאוד כיום. באמצעות טכנולוגיית מזון משפרים גידול מזון, חומרי גלם שונים לתעשייה זו, תהליכי ייצור, אריזה, שיווק, אחסון ושימור ועוד. מגזין הפודטק של רשות החדשנות, אשר זמין באתרה באינטרנט, יעדכן אתכם על התפתחויות מעניינות בפודטק. חשוב לציין שזהו גוף ממשלתי שנמצא במרכז העניינים ומוביל חידושים כאלה בדיוק. משמע – מקור מידע מצוין!

לקדם יזמות טכנולוגית, פודטק, הייטק ובכלל

רשות החדשנות (סוכנות החדשנות הישראלית) היא גוף בולט וותיק בתחום הטכנולוגיה בארץ, אשר מעודד יזמות, מחקר ופיתוח. אולי שמעתם על לשכת המדען הראשי במשרד התעשייה והמסחר? אז זהו שמה הישן. מאז הוקמה ב-1965 ועד היום, הרשות תומכת ביוזמות טכנולוגיות מקומיות ועוזרת להם לעמוד על הרגליים ולהתקדם למוצר מסחרי מצליח. אגב, מדובר כאן על חדשנות בטכנולוגיה במובנה הרחב – לא רק בהייטק. הרשות מפעילה בין השאר "מאגדים", במסגרת מנהלת מגנ"ט (מחקר ופיתוח גנרי טכנולוגי). מדובר על שיתופי פעולה מיוחדים למטרת מחקר ופיתוח, בין חברות מקומיות שונות ומוסדות מחקר. יוזמה מעניינת זו, שהיא למעשה וותיקה למדי, מניבה עם השנים לא מעט חידושים. הדבר מתבטא גם בתחום המזון, שבו פותחו למשל שיפורים שונים לאריזות מזון. השיפורים מסייעים להאריך את חיי המדף של מוצרי המזון השונים וגם (וזה הולך ביחד) – לצמצם פעילות של חיידקים ובקטריות בתוך האריזה.

 

רובוט "ראש גדול", ממתיק לא משמין ועוד

לשם ההמחשה, אלה 3 דוגמאות מעניינות, לחידושי פודטק מקומיים שהוזכרנו במגזין:

לסיכום

רוצים להישאר בעניינים? ללמוד על מה שחדש בעולם הפודטק? אז כדאי לשמור בדפדפן שלכם קישור אל מגזין הפודטק של רשות החדשנות.