תאריך

מדריך להורים: מה עושים אם הילד חווה אלרגיה במסעדה?

התקף אלרגיה

בשנים האחרונות אנו עדים למספר הולך וגדל של מקרים שבהם התגלה כי ילדים סובלים מאלרגיה חוו התקף משמעותי בעת ששהו במסעדה. מדובר בהתקף שנגרם כתוצאה מתגובה של מערכת החיסון למרכיב חלבוני באוכל, כאשר לא פעם הורים לא היו מודעים לכך כי האוכל אשר הוגש לשולחן מכיל רכיבים שיכולים לעורר את התגובה האלרגית. אם הילד חווה התקף אלרגיה במסעדה, אין ספק כי מדובר במצב מלחיץ מאוד שעשוי להוביל לעיתים גם למצבים קיצוניים כמו חנק. לרוב, המזון שגורם לאלרגיה הוא שומשום, טחינה, דגנים, בוטנים, סויה, חלב ועוד. הזיהוי של ההתקף בזמן אמת הוא חיוני לטובת קבלת טיפול, וזאת בשל העובדה כי תגובה מיידית יכולה לסייע לילד להתמודד עם ההתקף –  לעיתים ללא צורך בקבלת טיפול רפואי.

כיצד תזהו התקף אלרגיה?

במידה ותוך מספר דקות לאחר האכילה הילד מפגין תגובות כמו הקאה, קשיי נשימה פריחה או גרד השלב הראשון והחשוב ביותר הוא קודם כל לבדוק כי מעברי האוויר שלו פתוחים. הטו את הראש של הילד מעט אחורה ושמרו על קור רוח, מאחר ותגובה נמהרת מצדכם עלולה להוביל ללחץ מיותר שישפיע עוד יותר על התגובה האלרגית של ילדים. כאשר ילדים רואים את ההורים שלהם יוצאים משליטה הם לא פעם עלולים להגיב בצורה דרמטית עוד יותר כמו בכי ופחד, כאשר המטרה שלכם היא הפוכה – להרגיע אותם וליצור בעבורם מרחב בטוח ככל האפשר. כאשר לוקחים בחשבון כי מדובר במקום ציבורי כמו מסעדה, הבהלה עשויה להוביל לתחושות קשות עוד יותר ועל כן בשלב הראשון רצוי לבודד את הילד ולקחת אותו למקום שקט, כך שניתן יהיה לטפל בו. אם האלרגיה היא נקודתית והילד חזר לתפקוד מלא, במקרה הצורך יש לפנות לרופא ילדים להמשך טיפול ומניעה עתידית וזאת לטובת התמודדות עם האלרגיה במקרים הבאים.

קבלת טיפול רפואי למקרי אלרגיה חריפים

יחד עם זאת, אם הילד מפגין תסמיני מצוקה נדרש להזעיק באופן מידי צוות של טיפול נמרץ. לרוב הצוות יגיע למסעדה בפרק זמן קצר וכן ידע לבצע פעולות מתקדמות בשביל לסייע לילד להתמודד עם התופעות של האלרגיה. זכרו כי ככל שהטיפול הרפואי מתבצע במהירות רבה יותר, כך הסיכוי של הילד להתמודד עם התופעות של האלרגיה עולות באופן ניכר. צוות רפואי שמגיע למקום ידע לטפל בילד בהתאם לסוג האלרגיה – כאשר במקרי הצורך ובמידה ומדובר באלרגיה לחלב, הצוות ישתמש במזרק אפיפן. מדובר במזרק שאותו אתם כהורים חייב להחזיק מאחר והוא מעלה את לחץ הדם כמו גם מרחיב את כלי הנשימה. אם הילד מגלה סימני מצוקה, עוד לפני ההגעה של הצוות הרפואי השתמשו במזרק בצורה הבאה – הצמידו את המזרק לחלק החיצוני של הירך ונעצו אותו במשך כ 10 שניות. לאחר מכן הוציאו את המזרק, עסו את המקום של הזריקה והזריקו שוב למשך 10 שניות נוספות.

לסיכום

אלרגיה שמתרחשת בזמן שהות במסעדה היא תופעה לא נעימה ולעיתים גם מסוכנת. קבלת ייעוץ רפואי תוך כדי האירוע וגם לאחר מכן היא חיונית לטובת קבלת כלים שיסייעו לכם כהורים לסייע לילדים שלכם. לצערנו, בחלק מהמקרים התופעה של אלרגיה מתרחשת גם ללא אבחון מוקדם. במידה והילד אינו מפגין סימני מצוקה נדרש לפנות בהקדם לרופא וזאת מתוך מטרה לקבל אבחנה ודרכי טיפול, כחלק מטיפול מניעתי שיכול למנוע בהמשך מקרים דומים של התקף אלרגיה המתרחש במסעדה או בכל מקום אחר כמו ביה"ס או אפילו בזמן חופשה.

מאמרים שעשויים לעניין אותך

נגישות