תאריך

ריפוי בעיסוק: האם בישול יכול לעזור בטיפול בהפרעות קשב וריכוז אצל ילדים

בשנים האחרונות המודעות כלפי השכיחות של הפרעת קשב וריכוז בקרב ילדים עלתה, וזאת בעקבות שורה של מחקרים כמו גם אבחונים אשר מסייעים להורים לילדים אשר מאובחנים עם הפרעות אלו ליצור איכות חיים משופרת, וזאת למרות ההשפעות של הפרעת קשב וריכוז – החל מבעיות בוויסות הרגשי ועד חוסר יכולת לשמור על ריכוז לאורך זמן, מה שמוביל לירידה ביכולת הלימודית ואף קשיים חברתיים הנמשכים גם בגילאי הבגרות. הטיפול בילדים מתבצע במספר מישורים, כאשר אחד מהם הוא ריפוי ועיסוק. מהו התחום הזה וכיצד דווקא בישול יכול לסייע לטובת התמודדות עם הפרעות קשב? להלן הפרטים.

ריפוי ועיסוק בטיפול בילדים עם הפרעות קשב – כל מה שצריך לדעת

הפרעת קשב וריכוז היא הפרעה שכיחה שתסמיני הליבה שלה מגיעים לידי ביטוי בשלל סימפטומטיים כמו למשל פעלתנות יתר, אימפולסיביות, קושי להתמקד בדבר אחד לאורך זמן ועוד. אתר חיבורים מרחיבים על פרעות קשב וריכוז אצל ילדים, וזאת מתוך מטרה לספק להורים אך גם לילדים מידע מהימן אודות האבחון של ההפרעה לצד דרכי טיפול. אחת מדרכי הטיפול שאותן ניתן לספק לילדים אשר מאובחנים עם הפרעה זו כולל תחום בשם ריפוי ועיסוק אשר מטרתו היא להשיב את רמת המסוגלות בעקבות לקות קוגניטיבית כמו למשל הפרעות קשב וריכוז, כאשר תחום הינו תחום רחב הכולל שורה של טיפולים ופרקטיות, כמו למשל בישול. מדוע דווקא בישול?

ובכן, בזמן בישול ילדים ובני נוער אשר מאובחנים עם ההפרעה הזו יכולים לקבל תחושת מסוגלות מוגברת בעקבות היכולת להשלים את המשימה של הבישול אך גם להתמקד בדבר אחד (כמו למשל חיתוך) וזאת כחלק מהבנה כי חלק מהותי בתהליך של הבישול מאפשר ליצור פעילות יומיות המספקת יכולת ליצור פעילות בסיסית שאותה ניתן להפוך למורכבת בעקבות טכניקות בישול מתקדמות לצד מיומנות למידה אותה הילדים מפתחים במסגרת של התנהלות במרחב, עבודה בשיתוף פעולה ועוד.

 

 

בישול – כל אחד יכול

תחום הבישול הוא תחום מרתק המשלב בין יצירתיות לבין יכולת להוציא לפועל שלל מנות. כהורים שרוצים לספק לילד את המעטפת הטובה ביותר ובייחוד את היכולת ליצור תחושת מסוגלות עצמית שלא פעם נפגמת בעקבות הימצאות של הפרעת קשב וריכוז, ניתן כיום לשלב במסגרת של טיפול המתבצע גם במסגרת מקצועית כמו למשל טיפול CBT אך גם במסגרת של יצירת פעילות תרפיה שמגיעה לידי ביטוי באמצעות הכנה של מתכונים קלים ופשוטים שאותם ניתן לבצע ביחד עם הילד או לתת לו להכין לבדו, כל זאת כחלק מהבנה כי באמצעות מיומנות למידה נרכשת וכן יכולת להוביל להתמקדות באלמנט אחד בכל פעם כמו למשל חיתוך, הקפצה, בישול ועוד ניתן יהיה להוביל ליצירה של מערך תומך המשפיע על רמת העצמאות של הילד בביצוע של פעילות יומיות, כמו למשל בישול של ארוחת ערב לכל המשפחה.

התמודדות עם הפרעות קשב וריכוז

בעבור ילדים, התמודדות עם הפרעות קשב וריכוז היא לא פשוטה מאחר והפרעה זו היא הפרעה נוירו-כירורגית אשר משפיעה על כל תחומי החיים, החל מהפן הלימודים ועד הפן החברתי. אורח חיים בריא ומאוזן המגיע לידי ביטוי בפיתוח היכולת של הילד גם במסגרת של פעילות כמו בישול לצד פעילות ספורטיבית כמו למשל חוג מהווה דרך להתמודדות עם הפרעת קשב וריכוז, כחלק ממעטפת מלאה שמגיעה לידי ביטוי גם באמצעות יצירת קשר עם אנשי מקצוע המתמחים בתחום, לטובת יצירה של תוכנית טיפול פרטנית המותאמת בדיוק לצרכים של הילד.

לסיכום

הילד אובחן עם הפרעות קשב וריכוז? זה הזמן ליצור בעבורו מעטפת שמגיעה לידי ביטוי הן בטיפול רגשי והתנהגותי בשילוב של פעילות בתחום של ריפוי ועיסוק כמו למשל בישול, כל זאת כחלק מהבנה כי כך ניתן יהיה להוביל ליצירה של מערך תומך, לטובת יצירה של מענה רגשי אך גם התפתחותי משמעותי בעבור ילדים עם קשב וריכוז.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, ואין לראות בו חוות דעת רפואית ומקצועית. כדי לקבל את המענה המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

מאמרים שעשויים לעניין אותך

נגישות