תאריך

עישון במקומות ציבוריים: מה אומר החוק לגבי מסעדות?

מעשנים? ובכן, אנחנו כנראה לא צריכים לספר לכם שמדובר בתחביב לא בריא שפוגע בגוף ובכושר הגופני, אבל בכל זאת יש לא מעטים מאיתנו שעושים זאת עדיין. כשזה קורה אצל כל מעשן בבית זה בסדר, אבל מה אומר החוק לגבי עישון במקומות ציבוריים ומסעדות בפרט? על אף שהעישון הציבורי יכול מהנה עבור המעשנים עצמם, הוא יפגע מן הסתם במי שלא מעשן ללא רצונו, ובדיוק בגלל זה נחקק החוק שנועד להגביל את הדברים הללו שנקרא החוק למניעת העישון במקומות ציבוריים והחשיפה לעישון. בואו נסקור את הגלגולים של החוק הזה וננסה להבין מה זה אומר כיום לגבי האפשרות לעשן כשאתם יושבים במסעדה.

באופן כללי – אסור לעשן במסעדות

החוק למניעת עישון במקומות ציבוריים נחקק בשנת 1983 והוא למעשה אסר לחלוטין את העישון במקומות ציבוריים כמו בתי קפה, ברים, קניונים, בתי חולים, מרפאות, תחבורה ציבורית וכן מסעדות. החוק נוגע לגבי עישון של סיגריות כמובן, אך תקף כאשר מדובר גם על עישון מסוגים אחרים כמו שימוש בפייפ או מקטרת. תוכלו למצוא מגוון דגמים של אביזרי עישון כאלו כדי להבין במה מדובר בדיוק ועל אילו אמצעי עישון החוק תקף.

יחד עם זאת, אתם בטח רואים גם היום אנשים שמעשנים במקומות ציבוריים שונים, והסיבה לכך היא שיש חריגות מסוימות וכן ניתן לעשן בתנאים מסוימים. ישנם מקומות בהם אפשר לעשן רק אם הוקצה חדר נפרד ומבודד לגמרי משאר המקום (כמו שאפשר לראות בשדות תעופה למשל) ובמקומות אחרים מותר לעשן באזורים מיועדים אם יש אוורור מספיק (כמו פאבים ומסעדות).

עישון במקומות ציבוריים: מה אומר החוק לגבי מסעדות?

התיקונים לחוק

מאז שנחקק החוק הוא עבר כמה וכמה גלגולים ונוספו אליו תיקונים שונים. הבה נבחן אותם.

  • תיקון מספר 1: בשנת 2005, התיקון הראשון שנוסף לחוק קבע שכל בית חולים יכול להקצות סדרן מטעמו שלו רשות לתת קנסות לכל מי שמפר את החוק.
  • תיקון מספר 2: משנת 2005 גם הוא. לאחר שהחוק לא ממש נאכף במשך שנים ארוכות, אישה בשם אירית שמש תבעה מסעדה בה ישבה ובה לא נאכף החוק, מה שפתח פתח לשורה של תביעות אזרחיות בנושא של החוק הזה. התיקון כאן למעשה החמיר והדגיש את חשיבות האכיפה וכן חידד את הנהלים לגבי האכיפה, כאשר נוספו מקומות ציבוריים נוספים לרשימה.
  • תיקון מספר 3: תיקון שנוסף בשנת 2008 המקנה אוטונומיה לצוותי כוחות הביטחון לאכיפה בשטחים שלה.
  • תיקון מספר 4: התיקון האחרון לחוק נכון לכתיבת שורות אלו שנערך בשנת 2014. על פי התיקון הזה לא ניתן לעשן גם באצטדיונים, אלא אם כן הוקצה שטח מיוחד לכך (שגם הוא מוגבל ומוגדר בהחלט).

נסו להתחשב

חשוב להבין שאם עסק מסוים לא מקיים את החוק, גם אם אתם המעשנים לצורך העניין, הוא זה שעובר על החוק ולכן חשוב לשאול את עצמינו מה החלק שלנו בכל זה. אם התירו לכם לעשן במקום ציבורי מסוים, אבל אתם רואים שזה מפריע לאחרים סביבכם, אולי שווה לשקול שלא לעשות זאת. כמובן שאם מעירים לכם רצוי תמיד לכבד את הסובבים ולהימנע מהעישון. אפשר תמיד לפנות לבעל המסעדה ולבקש לעבור למקום מרוחק יותר, רק צריך לזכור תמיד שהכבוד לזולת יהיה מה שמוביל אותנו.

לבסוף – חשוב לזכור שאם ישנה ביקורת פתע על ידי פקחים ואתם מעשנים במקום אסור (אפילו אם העסק התיר לכם), אתם חשופים לקנסות כבדים, אז רצוי להיזהר ולדעת בכל מצב בדיוק מה מותר ומה אסור.

מאמרים שעשויים לעניין אותך

נגישות